Kvalitu čalounických látek z Prahy i jiných měst posuzujeme podle odolnosti vůči otěru

Kvalitu čalounických látek z Prahy i jiných měst posuzujeme podle odolnosti vůči otěru


Jedním ze zásadních parametrů, které určují kvalitu potahového materiálu, je odolnost vůči otěru. Každý nový potah vypadá na první pohled lákavě, ovšem teprve po několika tisících tzv. cyklech usedání a zvedání se ze židle, posouvání se po křesle a ulehání na pohovku, se jeho nedostatky projeví. Hodnota „ošoupatelnosti“ nebo opotřebení, chcete-li, se udává v jednotkách tzv. Martindale. Většina materiálů určených pro potahy se pohybuje v rozmezí hodnot od 20 do 45 tisíc cyklů, což v praxi značí, že tolikrát musíte např. po židli šoupat oděvem, než se na ní začne projevovat první známka opotřebení. Záleží tedy pochopitelně na vytíženosti látky, ale zpravidla pro běžné každodenní používání vystačí Martindale pro 27 tisíc cyklů.
strakatý gauč.jpg

Stálobarevnost

Samotný název této vlastnosti napovídá, že jde o schopnost tkaniny uchovávat barevnou pestrost po celou dobu životnosti, tedy většinou v horizontu let, nikoliv měsíců. Přídavky dalších složek, např. teflonu nebo silikonu do vláken tkaniny u dražších materiálů ovšem zvyšují pouze odolnost vůči vodě a vlhkosti a nemají na stálobarevnost významný vliv.
čalouněný nábytek.jpg

Životnost potahové látky lze efektivně prodloužit následujícími postupy

·         Šamponováním pomocí měkké houby, aniž by došlo k přímému namáčení potahu, jej pravidelně čistíme, čímž se jeho životnost výrazně prodlouží. Skvrny od potravin a nápojů je nutno ihned vyčistit, ale nikoliv třením, pouze odsáváním pomocí bílého ubrousku nebo papírové utěrky, případně čistého toaletního papíru.
·         Potah se nesmí mechanicky kartáčovat např. drsným rýžovým kartáčem a nejsou vhodné ani abrazivní čisticí prostředky na bázi písku na nádobí (Cif) apod.
·         Každá textilie, tedy i čalounické látky z Prahy, jsou citlivé na nešetrné zacházení. Životnost výrazně zkracují tvrdé švy na oděvech, kovové nýty na riflích, spony a jiné kovové ostré předměty. Také jim pochopitelně nesvědčí drápky domácího zvířectva, zejména kočky jsou zvyklé odstraňovat staré drápky, aby jim rostly nové, a k tomu využívají nejraději čalouněný nábytek. Snažte se kočku naučit používat výhradně její škrabadlo.

Comments on this post

0 Comments