Amiši

Amiši

Jedná se o křesťanskou denominaci, jejíž členové se vyskytují nejčastěji v Kanadě či USA. Přezdívku amišové dostali po Jakobu Ammannovi. Mnoho lidí je zná díky jejich velmi přísným zákazům používání různé techniky. Mezi jejich pravidla se řadí například odmítání aut, elektřiny či moderního oblečení. Nemohou vlastnit ani mobilní telefon, což je pro některé z nás nepředstavitelné. V případě nebezpečí mohou volat z telefonní budky. Jsou toho názoru, že žena je podřízena muži. Jejich jazykem je nejčastěji němčina. Svou víru nikomu nevnucují a mnoho z nich má pouze základní vzdělání.
chlapec při rybaření
Jejich historie sahá až do roku 1963 a to do Švýcarska. Jejich učení vychází z Bible.
Žijí převážně na venkově a živí se buď zemědělstvím, nebo výrobou nábytku. Zajímavostí je, že odmítají i pojištění. Kolem roku 2010 jich v USA žilo okolo 250 tisíc.
Poznat je můžete tak, že ženy nosí dlouhé šaty, které doplňuje pokrývka hlavy (šátek či čepice). Muži mají černé kalhoty, jednobarevnou košili a vestu. Hlavu doplňuje klobouk.
Nemohou mít piercing ani tetování. Nenosí ani doplňky, které jsou pro nás ženy typické.

Rodina mívá okolo 6 dětí a žijí v domě s rodiči i prarodiči. Velmi odmítají smíšená manželství.
Okolo šestnácti let u nich existuje pravidlo zvané rumspringa. Dítko se může vydat do světa a okusit jiný život. Rodiče ale doufají, že se vrátí zpět do komunity a taky tomu tak velmi často bývá.
Zajímavostí je, že nestaví kostely a slaví večeři Páně dvakrát do roka. Opravdu dbají na to, aby byli odděleni od světa. Mají přísnější kázeň než my.
dítě s medvědem
Mnoho lidí si jej plete s mennonity. Ti jsou na rozdíl od amišů moderní, ale existují samozřejmě i výjimky. S amiši na sebe mají ale velký vliv.
Nám to může připadat velmi zvláštní, ale opravdu na světě někdo takový existuje.
Pokud byste se chtěli dozvědět více, neváhejte navštívit .

Comments on this post

0 Comments